PayPal Türkiye Pazarından Çekiliyor – PayPal Yerine Kullanılabilecek 6 Alternatif

PayPal Türkiye Pazarından Çekiliyor – PayPal Yerine Kullanılabilecek 6 Alternatif

Son zamanlarda PayPal’ın internet adresine girenler aşağıdaki gibi bir yazı ile karşılaşıyorlar. Yazıda kısaca Türkiye’den, Türkiye’de çalışabilmesi için gerekli izni aldığı kurumun artık bu izni vermemesi üzerine çekildiği anlatılıyor. (Resmi tıklayarak büyütebilirsiniz.)

paypal_-1024x334_28135bd7405fa74f856760b7afe5c1df-_063d74c6cd75da18fdb0391c751c7528

Ben de bu durum üzerine biraz araştırma yaparak PayPal’ın yerine ne kullanabiliriz diye düşünmeye başladım. Elbette bu işi benden önce bir çok teknoloji sitesi yazmış. Ben de kendi yorumumu getirerek size ve kendime önerilerde bulunacağım. Aşağıdaki ürünleri ben de henüz denemiş değilim. Sıkı bir PayPal’cıydım diyebilirim.

1- İninal

Türkiye için özelleşmiş bir online ödeme sistemi. Kartını bir çok yerden alıp, içine para aktarabiliyorsun. MasterCard güvenceliymiş bir de. Ancak son zamanlarda facebook sayfalarında da görülen bir kaç şikayet gelmiş. Migrostan alınan kartlarda para yüklenme sorunları olmuşa benziyor. Müşteri hizmetleri hızlı dönüş yapsa da para hızlı gelmemiş 🙂 Alırken iki kere düşünmek lazım. Bak buradan daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsin. PayPal gibi kredi ve banka kartlarını bir arada kullanmaya olanak sağlamıyor.

Ininal

2- Wirecard

Bu arkadaş da Türkiye için özelleşmiş Alman kökenli bir online ödeme sistemi. Özellikle referanslarını kuvvetli tutmuş. Ödüller falan almış sitesinde denilene göre. Temel olarak güvenliği elden bırakmamışlar. Mobil ödemelerde telefonunuza gelen smsleri onayla diye cevaplayarak satın alma işlemi yapabiliyorsunuz. İnternette pek müşteri geri dönüşleri bulamadım. Temkinli yaklaşmakta fayda var bu yüzden. Birden fazla siteleri var gibi görünüyor. Şurda ve bir de şurda gibi. 3pay.com olan sitede Kredi kartı ile mobil ödeme birbirine girmiş görünüyor. Sanırım satın aldıktan sonra pek yüzüne bakmamışlar sitenin. PayPal gibi kredi ve banka kartlarını bir arada kullanmaya olanak sağlamıyor.

wirecard

3- BKM Express

Sanırım PayPal’a en çok benzeyen ve Türkiye’de rahatça kullanabileceğimiz online ödeme sistemlerinden bir tanesi diyebiliriz. Bankalararası Kart Merkezi tarafından geliştirilmiş bir sistem. Kredi ve banka kartlarını bir arada kullanmaya olanak sağlıyor. Müşteri geri dönüşlerinde sorun çözümleri pek tatmin edici görünmüyor. Şikayet varda teşekkürler %22. BKM Express ayrıca, PayPal’ı Türkiye’den uzaklaştırmalarının nedeni olarak da gösteriliyor. Bunların yanında yerli bir ürün olması da dikkat çekiyor. Uygulaması da var. Ayrıntılar buradan.

bkm_express-300x119_30dc922e07b1682cc682999b4534180e

4- WebMoney

WebMoney, uluslararası standartları olan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Açıklamalardan anladığım kadarıyla bu da PayPal gibi birden çok kredi ve banka kartlarını barındırabilen ve yönetimine olanak sağlayan bir sistem. Uluslararası popülaritesi olan büyük sitelerden de alış yapabilme olanağı sağlıyor. AliExpress, Steam, RIOT Games vs. Türkiye bazında müşteri hizmetleri hakkında çok bilgi yok gibi. Yine de iyice araştırın derim. Ayrıntılar şurdan.

webmoney-300x84_e14bdf5b356e3cd20b5e043c2b19a16d

5- Google Wallet

Google hakkında bir şey yazmaya gerek yok gibi geliyor. Ne de olsa herkes biliyor 🙂 Özelliklerine gelecek olursak, PayPal’ı pek aratmıyor. Kredi ve banka kartı eklemeler yapılabiliyor. Para gönderimi yapılabiliyor ancak bankamatik kartı istiyor. Uygulaması da var. Dokunarak ödeme yapılabiliyor. Bir PayPal gibi yaygın ödeme yolu olarak henüz benimsenmemiş görünüyor ancak güvenli para alıp, göndermek için iyi bir yöntem diyebilirim. Ayrıntılar şuradan 🙂

6- 2Checkout

Bu da arkası sağlam abilerden. Para gönderip alma konusunda kendini geliştirmiş. Kredi ve bankamatik kartlarını ekleme olanağınız var. Satıcılar için bulunmaz nimet gibi lanse ediliyor. Bir çok para birimini destekliyor. Tabi ki dönüşümlerde aldığı komisyonlara göz atmakta fayda var. Global bir şirket olduğunu söylememe gerek yok sanırsam. Güzel sade bir sitesi var. Değişik partnerlik teklifleriyle göz dolduruyor. Göz atmakta fayda var. Buradan bakın bakalım.

2checkout-300x96_5ddb2e9b0848594f9b47bf1fa95d53d8

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Hiç birisi PayPal’ın yerini tutmaz ve PayPal’ın Türkiye’den sürülmesini tüm hücrelerimle kınıyorum. Umarım yakın gelecekte tekrardan PayPal’a kavuşabiliriz. Hoşçakalın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *